اسهال و استفراغ در کودکان

اسهال و استفراغ در کودکان

از بیماری های خطر ناک به باید به آن اهمیت فراوانی داد، بیماری های اسهال و استفراغ در کودکان می باشد . این بیماری سالانه منجر به مرگ بسیاری از کودکان می شود . اما درمان به چه صورت است ؟ در این دوره تغذیه کودک باید چگونه باشد ؟

اسهال و استفراغ در کودکان

اسهال و استفراغ در کودکان

اسهال در کودکان

مشکلات اسهال در کودکان سالانه بیش از هفتصد هزار مرگ در این سنین را شامل می شود بنابراین دارای اهمیت فراوان می باشد . و جزء دومین علل مرگ در کودکان زیر 5 سال می باشد و بیش از 10 درصد از علل مرگ را شامل می شود .

هرگونه تغییر در تعداد دفعات دفع و قوام مدفوع نسبت به قبل می تواند اسهال در کودکان را ایجاد می کند .

استفراغ در کودکان

به دلیل اسپاسم عضلات معده ممکن است محتویات معده از راه دهان خارج شوند . این مشکل ممکن است به طور طبیعی در برخی از کودکان رخ دهد . به عنوان مثال کودکی شیر زیادی مصرف کرده باشد و مقداری را از طریق دهان باز گرداند به این مورد استفراغ نمی گویند . اما استفراغ به دلیل یک بیماری رخ می دهد .

عوامل ایجاد در اسهال و استفراغ در کودکان

لازم به ذکر است که در بیماری های اسهال و استفراغ به دلیل مشکل کم آبی ممکن است دچار مشکلات بسیار زیادی در کودکان شود، گاهی نیز همین مشکلات منجر به مرگ در آن ها می شود بنابراین باید در وجود مشاهده این بیماری ار چه سریع تر به کلینیک اطفال مراجعه نمایید تا علت آن بررسی شده و کودک هرچه سریع تر درمان شود .

جهت دریافت مشاوره از کلینیک دندانپزشکی ارمغان با شماره 44433516 تماس حاصل نمایید .

پیج اینستاگرام کلینیک اطفال ارمغان

کم آبی در کودکان

کم آبی در کودکان به راحتی قابل شتخیص می باشد و به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود .

علائم کم آبی

در کم آبی خفبف کودک در این شرایط دچار عطش می شود و با ولع فوق العاده شیر مصرف می کند . دائم نیاز به مصرف شیر دارد . دهان کودک خشک می شود  . تمام علائم ذکر شده در کم آبی خفیف شدید تر می شود . در موارد شدید تر کودک بسیار بی حال و بدون واکنش به محیط اطراف شده، ادرار در آن به طور کامل قطع شده و بسیار بی قرارمی باشد .

توجه داشته باشید که در دوره بیماری اسهال و استفراغ به هیچ عنوان نباید شیر مادر قطع شود . حتی اگر کودک شیر خشک می خورد باید در زمان های مناسب به کودک شیر دهید .

درمان اسهال و استفراغ در کودکان

جبران آب و املاح از دست رفته است اولین اقدام در درمان اسهال و استفراغ می باشد که بعد از تشخیص علل ایجاد آن می توان از سرم خوراکی استفاده نمود .

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

پانزده − هفت =