از بین بردن سیاهی دندان بر اثر قطره آهن

از بین بردن سیاهی دندان بر اثر قطره آهن

شیر مادر در 6 ماه نخست زندگی مهم ترین منبع تغذیه کودکان است . همه کودکان برای داشتن رشد مناسب باید پس از 6 ماهگی افزون بر شیر مادر از غذای کمکی و قطره یا شربت آهن استفاده کنند و مصرف این مکمل را تا پایان 2 سالگی ادامه دهند . اهمیت مکمل آهن برای سلامت کودک به اندازه ای است که نباید به هیچ بهانه ای وی را از آن محروم کرد . اما این قطره حیاتی عوارضی دارد .

در صورتی که توصیه های لازم را در مورد دادن قطره آهن رعایت کنید این مکمل مشکل خاصی برای کودک ایجاد نمی کند.دندانپزشکی کودکان ارمغان دارای بخش مجزا برای خدمات دندانپزشکی کودکان می باشد . برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

آیا قطره آهن باعث پوسیدگی دندان می شود؟

همان طور که می دانید قطره آهن برای رشد و تکامل کودک ضروری است اما گاهی اوقات والدین نگرانند که مصرف این قطره باعث پوسیدگی در دندان ها نشود .در واقع این قطره حاوی یونی هست که دارای مواد رنگی است در صورتی که با بزاق دهان مخلوط شود می تواند سبب تغییر رنگ دندان ها شود . این مواد باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا سیاه در دندان ها می شود . این تغییر رنگها به هیچ وجه پوسیدگی محسوب نمی شود . حتی شیرین کننده های موجود در قطره آهن از نوع سدیم سوخاری هستند که برای میکروارگانیسم و باکتری ها های داخل دهان مواد قابل استفاده و مصرفی نیستند که باعث نگرانی شود . باکتری ها از مواد شیرین کننده استفاده نمی کنند در نتیجه باعث ایجاد اسید نشده و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان نمی شود .

از-بین-بردن-سیاهی-دندان-بر-اثر-قطره-آهن

از-بین-بردن-سیاهی-دندان-بر-اثر-قطره-آهن

چه کنیم تا دندان کودک سیاه نشود؟

در برخی موارد مواد قطره آهن روی مینای دندان ها نشسته و می تواند ایجاد تضرس بکند . و گیر پلاک های دندان را افزایش بدهد و شاید عاملی برای پوسیدگی دندان ها شود . نکاتی وجود دارد که قطره آهن را چگونه استفاده کنیم تا عوارض آن را به حداقل برسانیم که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم. علت سیاه شدن دندان کودکان عارضه ای که قطره آهن برای کودک به همراه دارد این است که معمولا باعث تغییر رنگ دندان کودکان می شود که اغلب دندان ها را سیاه رنگ می کند که بسیاری از والدین آن را با پوسیدگی اشتباه می گیرند . در واقع این تصور اشتباه است و تنها سیاه شدن دندان ها می باشد . جلوگیری از سیاه شدن دندان کودک توسط آهن برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان های کودکان بر اثر قطره آهن باید نکاتی را رعایت کرد :

  • به علت اثر مستقیم قطره آهن بر روی دندان ها و در نتیجه سیاه شدن دندان ها توصیه می شود قطره در انتهای حلق چکانده شود و حدالامکان قطره در تماس با دندان کودک قرار نگیرد .
  • همراه با قطره کمی آب به کودک بدهید یا بعد از دادن قطره دندان ها را تمیز کنید . این کار اثرات تغییر دندان را کم می کند .
  • از آنجائیکه آهن به ذرات غذایی موجود در سطح دندان متصل شده و باعث تغییر رنگ دندان ها می شود بهتر است پیش از دادن قطره آهن به کودک دندان های آنها را تمیز کنید .
  • می توانید قبل از دادن قطره با گاز استریل سطح دندان ها را تمیز کنید و بعد از چکاندن قطره به کودک آب یا آبمیوه پرتقال بدهید . زیرا آب پرتقال به دلیل داشتن ویتامین ث جذب آهن را بالا می برد . بهتر است بعد از چکاندن قطره مجدد سطح دندان های کودک با گاز استریل تمیز شود .

رفع سیاهی دندان کودکان

گاه ممکن است با همه تمهیداتی که صورت می گیرد ممکن است رنگ دندان ها تغییر کند .به عنوان مثال ممکن است به دلیل طعم قطره کودک آن را بیرون بریزد همین امر باعث سیاه شدن دندان های جلو می شود. در این موارد چاره کار چیست ؟ در این موارد توصیه می شود تا صبر کنید کودک بزرگ شود ( تا سن 2 الی 3 سالگی ) که با بعدا دندانپزشک می تواند با برس های ساده این تغییر رنگ دندان ها را برطرف کرد . به طور کلی در صورتی که توصیه های لازم را در مورد دادن قطره آهن رعایت کنید این مکمل مشکل خاصی برای کودک ایجاد نمی کند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

علت پوسیدگی دندان کودکان

پر کردن دند ان کودکان

دندان درآوردن نوزادان

علل دندان درد کودکان

درباره نویسنده

لغو پاسخ دادن

3 × چهار =

Call Now Button