ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

به طور کلی پیشنهاد می شود ارتودنسی ثابت هر دو فک همزمان انجام شود. زیرا وقتی سیم ارتودنسی روی دندانها قرار می گیرد صرفا نامنظی های دندانی مرتب نمی شوند بلکه دندانها در هر سه بعد جابجا می شوند. بنابراین بایستی براکت و سیم روی دندانهای هر دو فک قرار گیرد تا جفت شدگی مطلوبی بین دندانهای بالا و پایین حاصل شود. همچنین گاهی برای اصلاح مشکلات اسکلتی و روابط فکی نیاز به استفاده از کشهای بین فکی می باشد ( کشهایی که دندانهای بالا را به پایین متصل کنند) که این امر منوط به ارتودنسی دو فک می باشد گرچه دندانهای یک فک کاملا مرتب باشند. در بعضی موارد که نامرتبی جزیی در دندانها وجود دارد و تغییرات زیادی در موقعیت دندانها ( خصوصا دندانهای عقبی ) ایجاد نمی شوند می توان ارتودنسی دندان را تنها در یک فک انجام داد.

فواید ارتودنسی ثابت

  1. با مرتب و یکدست شدن دندانها علاوه بر زیبایی دندان به بهداشت دندان ها کمک می کند.
  2. دندانهای نامرتب دارای فضایی خالی می باشند که در هنگام غذا خوردن باقیمانده غذا در این فضا گیر می کند و به تدریج عث رشد میکروب و باکتری شده و در نهایت به دندانها آسیب می رساند. با انجام ارتودنسی ثابت از بروز بیماری های دندان و لثه پیشگیری می شود.
  3. در ارتودنسی ثابت نیاز به کمک و همکاری بیمار نیست برخلاف ارتودنسی متحرک که درمان به همکاری فرد بستگی دارد.
  4. ارتودنسی ثابت در دندان حرکت نمی کند و با قرار گرفتن در جای خود دندان ها را یکدست و مرتب می کند.
  5. امکان برگشت دندان ها به حالت اولیه بعد از ارتودنسی ثابت وجود ندارد در صورتی که در ارتودنسی متحرک این امکان وجود دارد و در مواردی نیاز به درمان مجدد می باشد .

زمان درمان در ارتودنسی ثابت

مدت زمانی که برای درمان به وسیله ارتودنسی ثابت در نظر گرفته می شود بستگی به شرایط وضعیت دندانهای فرد دارد ولی به طور میانگین این زمان بین 6 الی 22 ماه تخمین زده می شود. در طی درمان باید مراجعاتی به دندانپزشک داشته باشید. زمان مراجعات 4 الی 8 هفته بعد از قرار گیری براکت های ثابت می باشد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان

درباره نویسنده

armaghan
کلینیک اطفال ارمغان : اکسیژن تراپی ,کلینیک قلب کودکان, کلینیک مغز و اعصاب کودکان, کلینیک دندانپزشکی ,کلینیک گوش و حلق و بینی

لغو پاسخ دادن

سه − 1 =